Уроки


              Є НА СВІТІ МОЯ КРАЇНА, НАЙЧАРІВНІША, 

                                         ЯК ПЕРЛИНА

(для учнів 2 класу)


Мета: формувати компетентності учнів: ключові – слухати пояснення вчителя, виділяти головне; правильно відповідати на питання; працювати самостійно та за зразком, у парах; дотримуватися правил сидіння під час письма; раціонально витрачати час у процесі виконання завдань; дотримуватися правил поведінки під час фізкультхвилинок; предметні – формувати навичку раціонального читання, використовуючи прийом стеження; розвивати пам'ять, увагу, зв‘язне мовлення; виховувати почуття взаємодопомоги, любові і пошани до України та українського народу, його невичерпного таланту, до української мови.
Обладнання: аудіо- та відеозаписи, карта України, карта Європи, паперові метелики, повітряні кульки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже минуло літо променисте,
Й дзвоник знов до школи кличе нас.
В класі все святково і врочисто.
Тож в щасливу путь і в добрий час!

1.  Привітання.

Учитель: Вітаю вас, діти, із початком нового навчального року!
     Швидко промайнуло тепле літечко і ось вже першовересень покликав
вас до школи.    За літо ви набралися сил, подорослішали. Нас чекає цікава і напружена робота в 2 класі, пізнавальні уроки читання, математики, української та
англійської мов. Продовжимо з вами досліджувати світ. А також на вас чекає новий предмет – інформатика.
      Бажаю вам. Мої дорогі другокласники. Найперше бути здоровими увесь навчальний рік, хай легко сходинка за сходинкою проходить навчання          у 2 класі, тож успіхів вам у навчанні.
А ось і маленькі подарунки для вас.(вручаю побажання)
     А вам, шановні батьки, злагоди у ваших сім’ях, взаєморозуміння між сім’єю і школою і всіх земних благ.

Наші літні дороги й стежини
Повернули до школи, у клас.
Білі айстри, червоні жоржини
Зустрічають у вересні нас!
 
Пахнуть фарбою класи просторі,
Ой, як хочеться нам до книжок!
Ми від лісу, від степу і моря
Всі злетілись на перший дзвінок.
 
Радість зустрічі, сміх і розмови -
Скільки спогадів буде у нас!
До навчання дзвінок кличе знову,
За знаннями рушати нам час.

     А на сьогодні ми звами поговоримо про ті найважливіші речі, без яких не може існувати кожна людина.
Школа радісно зустріла вас чистенькими й затишними приміщеннями, світлими віконцями і готова турбуватися про вас, відкрити секрети науки, збагатити міцними знаннями, які необхідні в житті кожної людини.

2.  Вправа «Мозкова атака».

 

Учитель: Де ви відпочивали влітку?

Учитель: У якій країні знаходиться більшість місць вашого літнього відпочинку? (В Україні.)

-  А зараз , діти, уважно послухайте загадку. Якщо ви її відгадаєте, то дізнаєтеся , про що піде мова на сьогоднішньому уроці.

На землі великій є одна країна: 
Гарна, неповторна, красна, як калина. 
І живуть тут люди добрі, працьовиті 
І скажу, до речі, ще й талановиті. 

Землю засівають і пісні співають, 
На бандурі грають і вірші складають 
Про ліси і гори, і про синє море, 
Про людей і квіти.

-То скажіть же, діти, 
Що це за країна?

Всі діти: — Наша  Україна! 

Моє село тихе й невеличке,
Та скільки в ньому доброти й тепла!
Я не забуду батьківського краю,
Хоч де б я була, хоч би де жила.

Бо тут для мене все рідне й близьке
Як мама й тато, бабуся й дід.
Люблю я дуже свою Копачівку,
Прославить хочу, як піду в світ.

- Діти, а якщо зібрати докупи, так як ви сладаєте пазли, усі такі куточки, такі маленькі батьківщини наших людей з міст і сіл, що утвориться?
Так, це наша велика держава – Україна – наша Батьківщина.

Складання з пазлів карти(учні  на сердечках пишуть побажання та прикріплюють до карти)
Слайд 1
Повідомлення теми уроку
-Сьогодні при виконанні завдань у грі квест ми здобули  3 конверти. У  них тема нашого уроку.Відкриваємо?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель: Із давніх-давен український народ уважався найспівочішою нацією. У своїх піснях українці часто оспівували свою рідну країну. І зараз я пропоную послухати вам пісню на слова Юрія Рибчинського, музику Ніколо Петраша «Моя Україна».
Слайд 2

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель.


-        Про що ця пісня? Яке порівняння автор пісні використав для України?

            -Чи        можна   погодитися   з   автором   пісні    у    тому,   що   Україна
«найчарівніша», як перлина?
 Так, тому що Україна дуже гарна країна.

                     Слайд 3
Моя найкраща в світі сторона!
Чарівна, неповторна  
 Україна – Для мене в цілім світі ти одна
І рідна, й мила, дорога,
Україна єдина!

Слайд 4
Яка Україна?
Про це ми дізнаємося, йдучи стежинами вірша.


                   Слайд  5  1.Ось небо блакитне i сонце в зенiтi!
                                    Моя Україна - найкраща у….
                               
                       Слайд  6   2. Моя Україна - це ліс і озерця.
                                       Безмежні степи i чарiвнi   ….


                    Слайд  7   3. Красиві пейзажі i гори високі,
                                     маленькі струмочки i ріки….

-Але нашій державі довелося пройти довгий, важкий, тернистий шлях, для того, щоб стати незалежною державою, такою, в якій ми зараз живемо.               
        Слайд 8
-                      Тому     Мудра             Сова (яка завітала до нас) радить запам‘ятати визначну    дату      для     нашої держави 24 серпня 1991 р-день та рік коли наша Україна стала незалежною.


ІV. Опрацювання теми уроку

-Вона прийшла з іграми та завданнями.

1     завдання від Мудрої Сови.
2.Гра «Дай правильну відповідь» Учитель.
           Слайд 9        -В якій країні ми живемо? Слайд 10
            Слайд 11      -Столиця України?    Слайд12
Слайд 13      - Найдовший музичний інструмент? Слайд 14
            Слайд 15       -Найвища гора  України? Слайд16
Слайд 17      -Грошова одиниця України? Слайд18
Слайд 19      -Яка найбільша річка України?  Слайд20

2  завдання від Мудрої Сови.

 Гра «Державні символи України»    

Слайд 21

ü  Які державні символи ви знаєте?
Робота в групах    Слайд 22

               Слайд23     -Тризуб..               Слайд24

            -Яке слово зашифровано в тризубі? Слайд25,26

                1-й учень. Герб. 
             Наш герб – тризуб, 
             Це воля, слава й сила; 
             Наш герб – тризуб. 
             Недоля нас косила, 
             Та ми зросли, ми є, 
             Ми завжди будем, 
             Добро і пісню 
           Несемо ми людям. 

              -   Якого кольору прапор? Слайд27,28

               - Що символізує прапор України? Слайд29,30

                 2-й учень. Прапор. 
               Прапор – це державний символ, 
               Він є в кожної держави; 
              Це для всіх ознака сили, 
              Це для всіх ознака слави. 
             Синьо-жовтий прапор маєм. 
             Синє – небо, жовте – жито;
 
              Прапор свій оберігаєм,
 
              Він святиня; знають діти.
 

            Слайд31
       -Як називається гімн України?
       -Хто його склав?
      -Хто написав музику до гімну?

3-й учень. Державний Гімн 
Слова палкі, 
Мелодія врочиста, - 
Державний Гімн 
Ми знаємо усі. 
Для кожного села, 
Містечка, міста – 
Це клич один 
З мільйонів голосів.
 
Вчитель. Дякую поетам. Діти, як потрібно себе вести, коли вносять прапор України, та лунає Гімн України?  (треба встати, покласти праву руку на серце і співати або ж  слухати Гімн України)
- Чому? (Гімн – це урочиста пісня, символ патріотизму і національного єднання. «Гімн» - грецького походження – похвальна пісня). 
  V   . Відеофізкультхвилинка «Моя Україна» Слайд 32
3     .Завдання від Мудрої Сови. Гра “Відгадай”
Слайд 33
Гра “Відгадай”    Найбільші ріки та озера України

              Слайд34
                Міста старовинні i замки прекрасні.
                Великі будови і наші… .

               Слайд 35
               Гра “Відгай назву міста”

               Слайд 36
                Які міста України ви ще знаєте?


4.Завдання від Мудрої Сови.  Пригадаємо народні символи України.
Слайд37
Її обереги - верба i калина.
Найкраща у свiтi - моя   Україна

1)Як називають рукописні великодні яйця? Слайд38,39
2)Птах символ сімейного благополуччя. Слайд40,41
                3)Дерево- народний символ України. Слайд42,43
                4) Кущ- символ рідного краю.   Слайд 44,45
               5)  Швидкий український танок. Слайд 46,47
              6) Хто з українських письменників взяв псевдонім своєї національності.
                Слайд 48,49.
             5.Завдання від Мудрої Сови.
Гра «З’єднай прислів’я». (Робота в парах.)
                      Слайд50
               Учитель.
    У кожного із вас лежать картки із завданням. З‘єднайте початок прислів‘я з кінцівкою. Розтлумачте зміст.
Рідна земля                            там і під ялиною рай.
Без верби й калини -              і в жмені гріє.
Де рідний край,                      нема України.
Як ви розумієте ці прислів‘я? Які народні символи України згадано в цих прислів‘ях?
Отже, народними символами українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека. Усі вони – наші давні та добрі обереги.
 -Скласти пазли . Групова робота.
                            Слайд51
            Сади чарiвнi, мальовничиї села.
           Моя Україна - це пісня  …весела
                         Слайд52
          Це щира, багата, як світ, її мова,крилата, така мелодійна….чудова.
           Наша рідна мова– українська.
          Українська мова є державною мовою в Україні.
                           
Слайд53
Бо нам найрiднiша Вітчизна i мати.
То як же нам, дітям, її не…кохати.

Слайд54
Моя Україна -   козацькая слава!
Така волелюбна i мирна…держава.

Україна – мирна країна.
Її народи хочуть жити в мирі і злагоді.

Слайд55

Вона дорога нам, i рідна, i мила.
Бо світ перед нами великий   …відкрила.

Слайд56
Вітчизно свята, дорога Україно,
Для кожного з нас  ти у свiтi…єдина.

Слайд57

У карпатському краї,
чи в луганських степах,
де б ти не жив – ми родина!
Горда, незламна
і нездоланна –…. єдина для всіх Україна!

4  авдання від Мудрої Сови.     Гра «Закінчи рядок». (Робота в парах.)

Учитель – Я буду зачитувати вірш, а ви маєте дібрати найбільш вдале слово і закінчити його.)

                            Слайд58

        Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна – найкраща ...( у світі),
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні ... (джерельця),
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки... (глибокі),
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня ...(весела).
 Це щира, багата, як світ, її мова,
Така мелодійна, крилата ... (чудова)!
 Її обереги – верба і калина,
Найкраща у світі – моя ... (Україна)
 Бо нам найрідніша Вітчизна і мати
То як же нам, дітям, її ...(не кохати)?
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати ...(відкрила).
 Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі ...(єдина)
Учитель.Молодці! Ви всі справилися з усіма завданнями Мудрої Сови. За активну та плідну роботу на уроці вона дарує вам повітряні кульки.

VІ. Підсумок уроку
Хочеться завершити урок словами відомого письменника Володимира Сосюри.

Слайд59

Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер і трави, і води,
В годину щасливу і в радості мить.
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов‘їну.
 Пишайтеся тим, що ми українці!!!

Слайд 60








Тема.         Підсумок вивченого про іменник.
                   Визначення відмінків іменників жіночого роду.

Мета.       Узагальнити знання про іменник, як частину мови. Вчити дітей творчо  мислити, розвивати кмітливість, пам'ять, мовлення. Виховувати почуття колективізму.

Обладнання: карточки тематичного контролю, тематичний словник школяра,  таблиця,
 Основні завдання психосоціального розвитку: розвивати зв’язне мовлення, пізнавальні здібності, вміння  зосереджувати увагу, виділяти головне та систематизувати отриману інформацію. Розвивати емоційну сферу, творчу рефлексію Формувати комунікативну та вміння вчитися компетентності.
Хід уроку.
I.                  Організація класу.

Увага! Розпочинаємо урок рідної мови. Девізом уроку будуть такі слова:
 «Чим важче завдання, тим приємніша перемога».
Першим етапом нашого уроку буде тематичний контроль. Проводимо контроль за 4 рівнями. Кожне запитання I, II, III рівнях оцінюється по 1 балу, IV рівень – 3 бали.
Отож, розпочинаємо.

II.               Тематична  атестація. Мовна тема.  Іменник.  Максимальна кількість балів – 12.

III.     Граматично - стилістична розминка.

Сьогодні наш урок буде присвячений підсумку вивченого з теми «Іменник» і визначенням їх відмінків.

1.    Запис числа в зошити. Один учень коментує записування, правильність   постави при письмі .

2.    На моніторі записані слова:
Мама, Україна, родина, земля, Вітчизна

-   Якими граматичними ознаками можна об’єднувати ці слова в одну групу?
(Іменники, жіночий рід, Н. в.)

-   Молодці! А тепер зверніть увагу на слово земля. Як можна пояснити написання цього слова?  (В слові земля наголос падає на я. При написанні слова можна допустити помилку, замість е написати  и. Щоб перевірити написання слова, потрібно змінити слово так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним. (Земля –землі).

-   Зверніть увагу на правильність написання слова з точки зору каліграфії. (висота букв, безвідривне письмо). (Записують в зошиті 1 рядок).

-     А тепер попробуємо ввести це слово в речення.
-      Запишемо його в зошити. (з коментуванням)  (Краще рідної землі (Р. в. немає).

Фізкультхвилинка.

VI.      1) Робота над текстом.                  
                На моніторі записано:

 1.       На яблуневу гілку (Зн. в.) сіла весела синичка (Н. в.).

2.      Вона мала …(пірячко )(Н. в.) жовтого кольору, маленьку…(голівку )(Зн. в.)з біленькими(щічками )(О. в.)
і блискучі, як намистинки…,(очі)(Н. в.).

3.    Побачивши годівничку, з дрібненькими  шматочками сала, си(е)ничка підлетіла,потім врешті наважилась і почала дзьобати поживу (Зн. в.).

 4.  У, Дмитрик, за, спостерігав, вікно, синичкою (О. в.)

 5.      Він зрадістю подумав,що пташка незагине.

   1)  -   Прочитайте речення.
-     Знайдіть іменники і визначіть їх відмінок.
-     Записуємо під диктовку.
На дошці вивішую фотоілюстрацію синиці.
2)-   Використовуючи ілюстрацію попробуйте поширити речення. (Учні самостійно записують речення, зачитують їх).
-     Визначіть відмінок іменників в однині. Закінчення.
3)- Уважно прочитайте уривок.
-      На які іменники з точки зору орфографії потрібно звернути увагу? (синичка). А чому саме? (Можна 
написати е ,а не и). Написання слова перевіряється за тлуматичним словником (ст.185).
-     Підберіть синонім до слова пожива – їжа, корм.
-     В якому відмінку стоїть слово поживу? (Зн. в.) Закінчення.
-      Ще раз прочитайте ці речення. Запишіть по памяті (перевірка 2-3 учнів).
4)-   Робота за деформованим текстом. Записати речення. Який відмінок синичкою? (О. в.) Закінчення.
5)-   Списати самостійно, виправляючи орфограми і пунктограми. (Проводиться взаємоперевірка)
-     Поясніть допущені помилки.
 (з радістю – іменники з прийменниками завжди пишуться окремо; не загине – не з дієсловами пишеться окремо;

Кома – це складне речення.
Крапка – в кінці речення ставиться крапка. Речення виражає закінчену думку.

2) Цілісне сприймання тексту.

¾    Запропонуйте заголовок до тексту, записаного у зошитах. (Синичка. Пташина їдальня. Дмитрик і синичка.)
¾   Що це за текст? (Це розповідь з елементами опису.)

VПідсумок  уроку.

¾   Що сьогодні на уроці ми повторили? (Відмінки іменників жіночого роду. Написання іменників. Текст.)
¾   Оцінити роботу учнів.

VI.  Домашнє  завдання.
1.     Скласти речення із словами: мама, Україна, родина, Вітчизна.

2.     Один із іменників провідміняти.


Тема.  Змінювання іменників за питаннями. Зв'язок іменників з іншими словами за  допомогою прийменників і закінчень.

Мета.   Вчити  учнів змінювати іменники за питанням, встановлювати зв'язок іменників з іншими частинами мови у реченні, формувати цей зв'язок за допомогою закінчень і прийменників.
                 Розвивати мовне чуття, орфографічну пильність.
                 Виховувати культуру письма.

Обладнання: комп'ютер , ілюстрації.

Хід уроку
І. Хвилинка каліграфії і орфографічна хвилинка
¾   Котрі із буквосполучень неправильні?
           во во вл вл
¾   Доповніть орфографічний ряд, визволяючи слова із звукової схеми
[п р о м і н: а ]

ІІ. Мовна розминка
1.     Зваба, вабить, привабливий.
2.     Зваба,зваби, звабу, звабою.
3.     Зваба, спокуса, принада.
(Індивідуальне завдання. Попрацювати з тлумачним словником:  зваба)
Завдання:
¾   Під яким номером записаний синонімічний ряд?
¾   Під яким номером записаний ряд споріднених слів7
¾   Яким твердженням можна обєднати другий ряд слів?
¾   Коли ми користувались такими рядами слів? (Як визначали закінчення в словах).
¾   Виділимо закінчення у цих словах.
¾   Для чого потрібно міняти закінчення в словах? (Для зв’язку слів).
¾   Що допомагає ставити слова  в певній формі? (Запитання)
¾   Які ще форми зв’язку ви знаєте?

ІІІ. Повідомлення теми і завдання уроку:
¾   Будемо вчитися змінювати іменники за питаннями;
¾   Встановлювати і формувати зв'язок з іншими частинами мови;
¾   Розвивати орфографічну пильність і мовне чуття;
¾   Намагатимемося працювати творчо, пам’ятаючи про розвиток усного і писемного мовлення.

ІV. Підготовча  робота.
Свіжість, спека, прохолода, холод, мороз.
¾     Прочитайте слова, що їх об’єднує?
(З точки зору лексичного змісту – явище природи)
¾     Утворимо нову форму слова, змінюючи за питаннями.
¾     Утворимо словосполучення дієслово + іменник.
не відчуваю (чого?)…
люблю (що?)…
¾  Записати, виділити закінчення.
¾       Котрі з даних слів могли б послужити для опису весняного ранку?  (свіжість, прохолода)

V. Робота з текстом.



В  сняний ранок  дихав і    пробудженого лісу    
   -    Прочитайте речення.
         -   Скориставшись відібраними    іменниками, доповніть речення.
         -Що відбулося з іменниками? Чому? Постав запитання.
        -  Чи можна це речення ввести в художній текст? Доведіть.
         -   Запис з коментуванням.


На дошці вивішена картина, записано чотири речення.

1.  На галявині багато світла.
2.  Ліс дрімає у вечірній тиші.
3.  Простора лісова галявина залита вранішнім яскравим світлом.
4.  У лісі похмуро і сумно.

¾ Вчимося читати картину.
¾Уважно розгляньте репродукцію до картини.
¾Прочитайте речення. Котрі з них ви б підписали під нею?
¾Але нам необхідно лише одне. Котре з них ви виберете? Чому?
¾Запис під диктовку.
¾Зробити розбір іменника світлом, як частини мови.

Фізкультхвилинка.

1)Гілля старої   уквітчалося котика.
 2)…землі виткнулись проліски (тендітні, синьоокі, тоненькі)
 3) Скільки зваби у цієї квітки!
 4)Таке враження,що поміж дерев…

1)¾ Прочитайте уважно речення.
¾   З чим ви не погоджуєтесь?
¾   Виправте помилки, встановіть зв'язок між словами. Доведіть.
¾   Введіть опис котиків.
¾   Запис з коментуванням
2)¾   Що не влаштовує вас у цьому реченні. Виправимо речення.
¾   Чи можна ввести це речення в художній текст? Що не вистачає для цього?
¾   Доповнимо речення.(усно)
¾   Запис самостійно.
¾   Прочитайте записане. Прокоментувати можливі орфограми.
¾   Сприймання на слух.
¾   Скажіть все про речення.
¾   Записати з памяті.
3)¾   Котре із слів можна було б замінити, не змінюючи змісту речення (Зваба)
¾   А як можна назвати ці слова? (Синоніми)
4)¾   Прочитайте попереднє речення. Зв’язуючи зі змістом, продовжіть це речення так, щоб його можна було ввести в художній текст. Самостійна робота.
¾   Прочитайте записане речення. Поясніть можливі помилки про написанні.
 VІ. Цілісне написання тексту.
¾   Запропонуйте заголовки  (Ранок у лісі. Проліски)
¾   Визначення головної думки
VІІ. Підсумок.
Гра «Постав запитання»
Милуюсь (…) природою;
визирнуло  (…) з-за хмари;
пригостив (…) друга;

допомагають (…) мамі.


  Тема:Узагальнення знань учнів про іменник на основі тексту.4 клас
  Мета:Узагальнити та систематизувати знання про іменник,я частину мови,удосконалити уміння знаходити іменники в тексті;виробляти навички правильного орфографічного письма;розвивати мовлення учнів, зв’язно висловлювати свої думки;виховувати інтерес до предмета, любов до рідної мови, до Батьківщини.
Вчити дітей творчо мислити,розвивати кмітливість,пам’ять, мовлення. Виховувати інтерес до предмета, любов до рідної мови, до Батьківщини.
  Обладнання: дидактичний матеріал, ноутбук, проектор, презентація до уроку .
  Основні завдання психосоціального розвитку: розвивати зв’язне мовлення, пізнавальні здібності, вміння  зосереджувати увагу, виділяти головне та систематизувати отриману інформацію. Розвивати емоційну сферу, творчу рефлексію Формувати комунікативну та вміння вчитися компетентності.
Хід уроку
І. 1.Організація класу до уроку.
Привітання
-          Діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що  ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм свої правильні, змістовні відповіді.
    
Ми всміхнемось сонечку:   ( слайд  2 )
-Здрастуй,золоте!
Ми всміхнемось квітоньці-
хай вона цвіте!
Ми всміхнемось дощику:
-Лийся,мов з відра!
Друзям усміхнемося-
зичим їм добра.

2. Психологічний тренінг 
ВЧИТЕЛЬ 
УЧНІ 
Ви - найкращі
Ви - активні
Ви - розумні
Ви – ерудовані
Ви – винахідливі
Я люблю Вас!
Ми - найкращі
Ми - активні
Ми - розумні
Ми – ерудовані
Ми – винахідливі
Ми любимо Вас!
 Позначення настрою на уроці на полях зошита.
- Побажайте один одному удачі на уроці, потисніть руку товаришеві.

І І. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів( слайд  3 )
1. Слово до слова-думка вродилась,
    З уст,ніби пісня,щиро полилась.
    Ніжна,красива,мудра,крилата,
    Думка-це радість, думка-це  свято!
-Сьогодні у нас свято народження думки. Думки мудрої,крилатої,а найголовніше власної. Яскраво виразити її нам допоможуть знання набуті а уроках мови.
2. Етап цілепокладання.
-Для того, щоб упоратись із завданнями  цього уроку, будемо працювати, слухати, мислити, писати охайно.
     Отже, девіз уроку : ( слайд  4 )
    Не просто слухати, а ...(чути),
    Не просто дивитись, а … (бачити),
   Не просто відповідати, а … (міркувати),
   Дружно і плідно …(працювати).
3. - Ми з вами вивчили розділ ,.Іменник’’
-Іменник частина мови,найчисленніша серед інших. Іменники становлять майже половину всіх слів української мови.
Іменник! Він узяв собі на плечі            ( слайд  5)                                                             Велике діло – визначати речі…
                                        Д.Білоус

4.  Мотивація навчання учнів.  Вправа « Надія» ( слайд 6)

- Яким же ви уявляєте цей урок ?
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-Продовжте « Я очікую…»

  - Давайте зробимо рекламу нашого уроку.

Урок буде: цікавим,творчим,науковим, розвивальним.

Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку.
 Ви маєте:
-закріпити свої знання і вміння з теми «Іменник»;
-правильно і чітко висловлювати свої думки;
-дотримуватися культури писемного мовлення;
-переконати мене, що ви любите і знаєте рідну мову.
-Наприкінці уроку ми перевіримо, чи здійснилися ваші і мої очікування.

І І І. Мотивація навчальної діяльності.
 1.Метод  «Мозковий штурм»   
 Слайд 7                          Слайд 8
І V. Повідомлення теми та мети уроку.  Слайд 9
1.-Отже, сьогодні ми прослідкуємо,як іменник живе у нашій мові,як допомагає виражати думку,попрацюємо над вмінням вживати форми слів у різних випадках і самостійно оцінимо свою роботу на уроці.
 Слайд 10
-Міркуйте,творіть,сміло висловлюйте власну думку і, можливо, саме тут, на уроці, з’явиться оригінальний і цікавий витвір мистецтва.
Тема хоч і проста
Та для вас цікава
Будуть в ній нові слова
Буде і забава.
Ви здобудете знання і нові уміння.
А для цього треба вам проявить терпіння.

2.Запис числа з коментуванням учня.
Правила постави під час письма,нахил зошита ,пропуск лінійок.

V.Первісне сприймання матеріалу.

1.Граматико стилістична розминка. Слайд11
( На моніторі слова –земля,верба.петля)

-Якими граматичними ознаками можна об’єднатиці слова в одну групу?
(Іменник,жін.рід, загальний іменник,неістота)

-Молодці!А тепер зверніть увагу , на написання цих слів. Як можна пояснити їхнє написання?
(При написанні слів,можна допустити помилку,замість е написати и. Щоб перевірити написання слова ,потрібно замінити слово так. Щоб ненаголошений голосний ,став наголошеним.
Наприклад:земля-землі,верба-верби,петля-петлі.)

 2.Хвилинка каліграфії.    Слайд 12

Щоб правильно писати ,
Хвилинку каліграфії треба розпочати,
Сядемо рівненько   
Букви виведем рівненько.

-Зверніть увагу на з’єднання –емл-     
Запишіть один рядок.
-У якому слові зустрічається це з’єднання? (земля)

-Зверніть увагу на написання слова(висота букв,безвідривне написання).
(Показую на дошці).

-Записати в зошит один рядок.
- А які слова у вас постають в уяві, коли чуєте слово «земля»?

      Метод «Асоціативний кущ»
                                
                                                                                
                   Вітчизна
                                             Земля         планета


- А тепер попробуйте ввести це слово в речення.(2-3 речення говорять учні)
-Запишемо речення в зошити .З коментуванням.(Краще рідної землі немає.)

V. Робота з текстом.
Слайд 13
    
1.Природа спить .                –Зверніть увагу на цих два речення.
  В лісі вирує жит…я.            Прочитайте.

                                             -Вставте пропущену букву. Поясніть 
                                               написання.  

                                              (Потрібно писати дві букви т. М’який
                                               подовжений приголосний звук позначається
                                               двома однаковими буквами.)
                                               
                                              -Попробуйте скласти одне речення з двох.
                                              (Учні зачитують варіанти)

                                               - Який розділовий знак потрібно поставити в                         
                                             цьому реченні? Вживання коми.
                                             (Перед а завжди ставимо кому.)
                                   
                                             -Пропустіть рядок.

                                             -Запишіть речення самостійно.

                                             - Перевірка з дошки. Слайд 14

                                              -Назвати іменники .Визначити рід,число,відмінок.

                                               (Природа-ж.р.,одн.,Н.в.,закінчення –а.)

                                               (В лісі-ч.р.одн.,М.в.,прийменник у,закінчення –і)

                                               (Життя-с.р., одн.,Н.в.)

Слайд 15
2.  Ось білк…вистрибнула
з дуп… .                                1. -Прочитайте речення. Додайте
                                                       пропущені закінчення в словах.

                                             2. -Знайти іменники,визначити   рід,число,відмінок.                       
                                                  (Білка-ж.р.,одн.,Н.в., дупла-с.р.,одн.,Р.в.)

                                             3.-Пояснити написання прийменника з.
                                                  (Пишемо окремо. Прийменники з іменниками
                                                  пишуться    окремо.)

                                              4.-Пояснити написання слова вистрибнула.
                                                   (Префікс ви-пишеться разом,бо префікси
                                                    пишуться разом)

                                             5.-Знайти підмет та присудок.
                                                    (Хто? білка, що зробила?вистрибнула)

                                              6.-Якою частиною мови виражений підмет?
                                                   (іменником).

                                               -Записуємо під диктовку вчителя.

          Фізкультхвилинка.  Слайд 16

Слайд 17
3.Хвіст у неї розпушився,        -Прочитайте речення.
  розправився.
                                                   -Знайти іменник. Зробити аналіз
                                                      іменника(ст.35)
       
                                                  -Провідміняти. Н.(що?) хвіст
                                                                          Р.(чого?) хвоста
                                                                          Д.(чому?)хвосту
                                                                          З.(що?) хвіст
                                                                          О.(чим?) хвостом
                                                                          М.(на чому?) на хвості
                                                                          Кл. хвосте

                                                            -Пояснити пунктограму(кома).
                                                              (Між     однорідними  членами
                                                             речення ставиться  кома).

                                                           -Ще раз уважно прочитайте речення.

                                                           -Запишіть по пам’яті.(стерти)
                                                                (перевірка 2-3 учнів)



Слайд 18
4.він допоміг звірятко зпуститися     -Прочитайте уважно.
  вниз погілка .
                                                               -Робота в парах.
                                                               Списати ,виправляючи орфограми і
                                                               пунктограми. Пояснити. Знайти  
                                                               іменники.
                                                               Дати характеристику.
 
                                                               -Поясніть допущені помилки.             

                                                               Помилки:
                                             -речення починаємо писати з великої букви;

                                  -звіряткові –змінити закінчення,бо іменники
                                             зв’язуючись у реченні з іншими словами,змінюють                                                           своє закінчення;

                                                 -спуститися-пишемо префікс с-,перед                                                   буквами   к,п,т.ф,х, префікс с-,пишеться разом;

                                                 -по гілках-прийменники з іменниками
                                             пишуться окремо,також змінити закінчення;

                                             -крапка в кінці речення,тому що речення виражає
                                             закінчену думку.
  
           Слайд 19(поява правильного речення)
                                      
                               Іменники: звіряткові-одн.,с.р.,загальна назва,істота,Д.в.;

                                                  на гілках-мн.,неістота,заг.назва,визначити рід 
                                                     неможливо,бо множина,М.в.

Слайд 20
5. Подумки (Д,д)митрик і     -Прочитайте речення.
(О,о)ленка назвали її             -З якої букви потрібно писати слова.Чому?
   (К.к)ралею.                         (Власні іменники-назви міст,сіл,імена,
                                                прізвища, клички тварин
                                                 пишуться з великої букви.)
                                                 -Спишіть.
                                                 Взаємоперевірка.


Слайд 21
6.Потайкидітвора                 -Прочитайте запис.
  стереглабілкуочима. 
                                               –Розділіть на слова. Зачитати.

                                               -Під коментування учня записати речення.
                                             (Речення починаємо писати з великої букви. В
                                              кінці речення ставимо крапку.)

                        Слайд 22 (поява правильного речення) 
                       
                                              Робота з тлумачним словником(ст. 268)

                                              -Знайти іменник,який вживається тільки в
                                             Однині.(Дітвора)

                                              -Навести приклади іменників ,які вживаються
                                             Тільки в множині.(дрова,штани,канікули)

Слайд 23                            Робота з деформованим текстом.
7.Вітерець,білка, ,             -Складіть речення зі слів. За потреби змінюйте
  легенький шубка,             закінчення, добавляйте прийменники.
  ворушив.
                 
 (Легенький вітерець         -Запишіть самостійно.
ворушив на білці                
шубку.)                                -Зачитати свої варіанти.

                                             -Пояснити вживання закінчень та прийменника.
                                           (Прийменник на ,у місцевому відмінку іменники         
                                            вживаються з прийменниками.
                                             Закінчення змінюються для того, щоб іменник
                                           стояв у потрібному відмінку.)

                                           -Знайти іменники. Якими членами речення
                                           виступають.
                                           (Вітерець-підмет;білці,шубку- другорядні члени   
                                               речення)

 VІ.Робота над цілісним сприйманням тексту. Слайд 24                         

1.Прочитайте всі речення ,які ми сьогодні записали.

2.Ствердіть або заперечте:це текст чи ні.

(Це текст. Речення пов’язані за змістом. Можна придумати заголовок.)

3.Заголовок.(Лісова красуня. Цікава подорож.)  
                                                      
 -У пропущеному рядку запишіть свій варіант заголовка.

4. Який текст за метою висловлювання? (Розповідь)

VІІ.  Домашнє завдання. Слайд 25                           
Вдома вам треба написати розповідь на тему: „Навіщо потрібно вивчати рідну мову?"У вжитих в розповіді іменниках визначити число, рід і відмінок.

    VІІІ.  Підсумок уроку.                   
1.Метод  «Мікрофон»

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання.                (Оцінювання роботи учнів)

2.Рефлексія уроку. Слайд 26                          

-Доберіть іменники для  характеристики уроку.
(Творчість,увага, веселість,цікавість,швидкість мудрість,радість,знання.)

3.Метод "Незакінчене  речення"

Я знаю…

Я навчився…

Я вмію…

Я запам'ятав…

4. Позначення настрою на уроці на полях зошита.

     Дуже ви були старанні

     Отже, всі ви учні гарні.

     І за працю на уроці

     Вам подякувати хочу .

5.Сюрприз! Фрагмент мультика. Завдання: Уважно переглянути фрагмент мультика і назвати якнайбільше іменників побачених там.





Перший урок «Є край, де найкращі у світі пісні і цвітом чарує калина,
де сонечко вперше всміхнулось мені, – це дім мій –
моя Україна!»
                                                                                                                                                 

                                                  Усний журнал
Мета: розширити і поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розкрити суть поняття ― патріот ― патріотизм, формувати і розвивати патріотичні почуття учнів, громадянські якості, розвивати пізнавальний інтерес до минулого і сьогодення рідного краю, виховувати любов до рідного краю ,почуття гордості за рідну землю, повагу до його історичного минулого і
сучасного, шанобливе ставлення до символів держави,бажання приносити користь рідній країні, сприяти покращенню життя на цій землі.

Обладнання: мультимедійна дошка, вислови про Україну, картки з прислів’ями, презентація, карта України, фотографії , вірші українських поетів, картки для роботи в групах, сердечка, кросворд,Конституція України, плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України, запис Державного Гімну України.

Епіграф: Я гордий з того, що живу у цій країні,
Тут люди добрі, щирі і талановиті,
Душею вірні рідній Батьківщині,
Сяйвом добра й любові оповиті.
                                 Я. Клочник

                                                                    
                                                 Хід уроку
Живи, Україно! Живи для краси,
для сили, для правди, для волі!
                                                                                                         В. Сосюра
 І. Організація класу

1. Привітання (слайд 1)
Пролетіло тепле літо,
В школу повернулись діти.
Відпочили всі нівроку!
Із новим навчальним роком!
2. Поздоровлення з Днем знань (слайд 2)
- Дорогі діти! Я рада вас вітати у цьому світлому прекрасному класі з початком нового навчального року! Хочу вам побажати цікавих подорожей по Країні Знань. Бажаю підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети.
- Отже, ми починаємо наш перший урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-          Країна Знань незвичайна, чарівна. В ній багато таємниць, несподіванок, випробувань. І ось перше випробування – кросворд.
ІІІ. Актуалізація знань
1.       Розгадування кросворда  (слайд 3)
v      Довгастий  шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду, або вишитий шматок тканини для оздоблення української оселі. (Рушник.)
v      Вишита сорочка. (Вишиванка.)
v      Давно ця річка славна

Народи три єднає
І в Чорне море плине.
Простори України
Розкішно прикрашає. (Дніпро.)
v      Він мостить гнізда на дахах,
У теплий край літа далеко.
Як зветься той цікавий птах?
Ану, скажіть хутчіш!..   (Лелека.)
v      Столиця нашої держави.   (Київ.)
v      У вінку зеленолистім,    У червоному намисті,
Видивляється у воду     На свою хорошу вроду. (Калина.)
v      Плаче красуня над річкою:
-          Пов’язала  б коси стрічкою,
Та вітер весь час налітає
Та коси мої розплітає. (Верба.)
- Діти, подивіться уважно на ці слова. Що у вас на думці, коли ви їх чуєте? (Відповідають діти.)
- Подивіться на кросворд.   Яке  слово  утворилося? ( Україна).
- Так, вірно. Україна – наша Вітчизна – ненька зі своєю історією, добротою, красою, садочками та полями, над якими вільно та грайливо у безхмарному голубому небі пролітають лелеки. Це найдорожча і найрідніша земля, де ми народилися, де живуть наші батьки, рідні.

2. Вступне слово вчителя.
 Слайд 4.Звучить пісня Н. Май «Квітуча Україна».
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
                                          М. Чернявський
-Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну.)
-Тож, напевно, ви всі здогадалися, про що буде йти мова на нашому
заході? (Про нашу Батьківщину – Україну.)

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми ще раз переконаємося, яка чудова, багата та унікальна рідна земля, перевіримо рівень наших знань про Україну та дізнаємося багато цікавого про нашу Батьківщину.
Слайд 5
Прочитайте тему нашого уроку. (Діти читають тему «З Україною у серці».)
Слайд 6
А девіз уроку: Вітчизна свята, дорога Україна, для кожного з нас ти у серці єдина.   
-          Як ви розумієте ці слова? (Діти відповідають.)
-          Як рідні матір ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не вибирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки, проймається великою і світлою любов’ю  на все своє життя. От ми з вами і почнемо нашу дорогу до знань з найсвітлішого – з любові до рідного краю.
-          Україна – це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку – це наша найдорожча у світі Батьківщина. Вона для кожного з нас одна, як і мама.
2. Вправа «Мікрофон». Моя Україна – це…
 Слайд7.
Є багатого країн на землі,
В них – озера, річки і долини…
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина.
У всьому світі, кожен зна,
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна-єдина –
Це наша славна Україна!
 Слайд 8.
Не забувай Шевченка спів
Про горду славу козаків.
Не забувай, що ти дитина
Землі, що зветься Україна.
Моя Україна, червона калина.
Журба журавлина – це земля моя.
Моя Україна – червона калина,
Надія єдина – це любов моя.

Учитель.
Золотавий вечір впав на тихі верби,
Солов’їна пісня ллється вдалині,
І мрійлива річка між гаями в’ється –
Все це – Україна. Все це – я і ти!

V. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку
 Слайд 9,10
-Сьогоднішній урок пропоную провести ,у вигляді усного журналу. Гортаючи сторінки журналу ми закріпимо свої знання про рідну державу , дізнаємось багато нового.
Слайд11
Асоціативний кущ
-          Зараз ми проведемо інтерактивну гру «Моє слово про Україну». Складемо асоціативний кущ.
-          Якими ще словами, близькими за значенням, ми можемо її назвати?
(Батьківщина, рідна сторона, любий край, земля батьків, отчий дім, рідний дім, отча земля, моя держава… .)
-          Погляньте у вікно. Що ви побачили? Лише куточок нашої країни, такий маленький і мальовничий, дорогий серцю. Але саме з таких невеличких куточків і складається наша Батьківщина.
-          Отже, ми з вами розпочинаємо подорож нашою країною. Ми будемо гортати уявні сторінки усного журналу, виконуючи різні завдання, та ще краще пізнавати нашу рідну країну.
-           Тому будьте старанними, активними і наполегливими, тільки разом ми подолаємо цей шлях. А знання які ви отримаєте допоможуть вам гідно нести звання українець, залишать в серці хоча б малесеньку краплину любові до нашої Батьківщини.

                Робота з усним журналом.
- Кожна людина найбільше любить той край де живе. Кожен пишається своєю рідною землею і завжди говорить про неї тільки найкраще. Пропоную відкрити першу сторінку нашого журналу «Наукову».На якій почуєте наукові відомості про Україну.
Слайд 12.
                         Сторінка «Наукова»

-    Територія України розташована в Південно –Східній Європі
-    Кількість населення України становить приблизно 48 мільйонів людей .
-    Наша держава займає територію в 603,7 тисячі квадратних кілометрів.
-    Протяжність державного кордону України становить   7 590км,із них на морські кордони припадає 1 959 км.
-    Нашими найближчими сусідами є росіяни,білоруси, поляки,болгари,чехи словаки,румуни,молдавани.
-    Україна –це держава. Вона має свою Конституцію –Основний Закон,тобто правила за якими живуть українці.Її прийнято Верховною Радою України 28 червня 1991 року.
-    24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України.
-    Україна є суверенною , незалежною, демократичною, соціальною , правовою державою.

     Сторінка «Державні символи України»         
Слайд 13
-                      Кожна країна світу обов’язково повинна мати свої три символи .Що ж означає слово символ?
(Символ-це умовне позначення якогось предмета , поняття чи явища.)
Україна також має свої символи.
(Повідомлення учнів про державну символіку.)
Герб – це символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. У слові «тризуб» міститься число «три». Наші предки були переконані, що тризуб (трійця) відображає триєдність сили, яка створила світ і життя в ньому. Це батько – мати – і дитя, які символізують собою силу, мудрість і любов.

Гімн – це урочиста пісня, що є символом державності, а Державним Гімном є пісня «Ще не вмерла Україна». Понад 100 років тому її написав поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький.

Наш прапор – синьо-жовтий. А можна сказати, що він жовто-синій. Ні, не можна. Бо за правилами кольори прапора читають згори донизу. Жовтий колір – це колір пшениці, поля, хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще колір сонця, без променів якого не дозрів би хліб. Синій колір – це колір ясного, чистого,  мирного неба. А також без води не дозрів би колос. От вам і ще один блакитний колір – колір цариці – води.
-          Пропоную послухати вірші про символи України.

Учень.
Прапор                                                             
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави.
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє – небо, жовте –жито.
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
З ним навіки є народом.
Українським в Україні.
                                            Н. Поклад
Учень.
Герб
Наш герб – тризуб.
Це воля, слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.
                                                 Н. Поклад
Учень.
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
                                                     Н. Поклад
(Звучить Державний Гімн України.)

-          Рухаємося далі.
           Сторінка «Народна скарбничка»
-Майже у всіх народів ,окрім державних є ще й народні символи.
- Які народні символи українців ви знаєте?
Слайд 14.
Розповіді дітей.
Учень 1. - Рушник –своєрідний символ життєвого шляху ,важливий оберіг родинного гніздечка .Чистий,бажано новий ,рушник використовується під час церковних свят і всіх урочистих подій у житті людини.За старих часів кожна господиня намагалася вишити рушник якнайкраще ,прикрасити його різноманітними візерунками ,найчастіше червоного та чорного кольорів.Кожен колір – певний символ :білий –священний ,червоний  – колір влади ,сили, кохання ;чорний – колір смутку .

Учень 2. - -Вінок за народними уявленнями ,сплетений із живих квітів, оберігає від злих сил .Він завжди був символом краси і чистоти і носили його незаміжні дівчата.
Учень 3. -Здавна українськими символами вважаються такі  рослини: верба, тополя, барвінок, калина та інші.
Верба-символ краси,неперервного плину життя .Освячені у церкві вербові гілки мають майже магічні  лікувальні властивості.
Тополя- символ сильної туги ,невимовного  смутку
Калина – «дівоча» рослина ,символізує чистоту ,кохання та красу.
Барвінок – символ вічності .Ця рослина має надзвичайні цілющі властивості .

Учень 4. Народні пісні , прислів’я ,казки , приказки ,чистомовки, скоромовки ,загадки ,ігри - це все те що збереглося з тих давніх часів і є символами і оберегами нашої української культури.

Слайд 15
2.Робота  з прислів’ями
- З’єднайте  частини  народних прислів’їв.
         Батьківщина - мати , умій за неї постояти .
         Людина без Вітчизни , як соловей без пісні.
         Всюди добре , а вдома найкраще.
         Кожному мила , рідна сторона.
          За рідний край,  життя віддай.

- Перегорнемо наступну сторінку нашого журналу.

                Сторінка «Для розумників »

Вікторина «Моя Україна» «Чи знаєш ти свою країну?»
 Слайд 16,17
·        Державна мова України (Українська)
·        Найбільша річка на території України (Дніпро)
·        Які гори є на території України? (Кримські, Карпати)
·        Основний закон України? (Конституція)
·        Найголовніший майдан нашої  країни? (Майдан Незалежності)
·        Що святкують українці 28 червня? (День Конституції)
·        Коли святкують День Незалежності України? (24 серпня)
·        Кого називають Кобзарем країни? (Т.Г. Шевченко)
·        Столиця України (Київ)
·        Основні кольори нашого прапору? (Синій і жовтий)
·        Назвіть  державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор України.)
-          Молодці, добре справилися із цим завданням.

Сторінка «Літературна»
              -  Послухайте байку Леоніда Глібова «Бджола і мухи»



Хтось Мухам набрехав,
Що на чужині краще жити,
Що слід усім туди летіти,
Хто щастя тут не мав.
А Мухи разом задзижчали:
Наслухались дві Мухи того дива.
«Тут,— кажуть,— доля нещаслива,
Покиньмо, кумо, Україну —
Нехай їй хрін!
Та помандруймо на чужину,
Аж до веселих тих долин,
Де доля кращая вітає
І, може, плаче, нас ждучи…
Зими там, кажуть, не буває,—
Гуляй, безпечно живучи!»
Так одна Муха-цокотуха
Базікала з кумою вдвох,—
Коли поглянуть на горох —
Сидить Бджола та мовчки й слуха.
«Здоровенькі були! —
Обидві Мухи загули.—
От добре, що зустрілись з вами…
Ануте й ви збирайтесь з нами!»
На це Бджола сказала їм:
«Шкода! Я рідну Україну
Не проміняю на чужину,
Нехай це щастя вам самим».
«Ось годі, не кажіть!
Жили ми тут — добра не знали,
Бодай би так не жить!
Не то пани, селяни —
Усяке шкодить нам;
Щодня таке життя погане,—
Колись так буде й вам!»
«Ні, я цього не сподіваюсь,—
Сказала їм Бджола.—
Мені шаноба скрізь була,
Бо я без діла не тиняюсь,
А вам —
Однаково, що тут, що там:
Ви ні на кого не жалкуйте;
Обридло тут — туди мандруйте
На втіху павукам»


             Запитання до учнів.
           -
Чому не застаріла байка, написана понад сто років тому?
          -Як би ви спробували переконати мух?


           Слайди 18-26            Сторінка «Цікавинки про Україну»

Ø             Простiр землi, яку заселяють українцi,  щоб перетнути його пiшки iз заходу на схiд, треба йти 90 днiв, долаючи щодня 30 км.
Ø           Територiя України простягається iз заходу на схiд на 1316 км, а з пiвночi на пiвдень — на 893 км.
Ø             Протяжнiсть державного кордону України становить    7 590 км, iз них на морськi кордони припадає 1 959 км.
Ø             Географічно Україна розташована у центрально-східній Європі.
Ø             Це найбільша з країн, що повністю знаходяться в Європі
Ø             Цікаво, що на заході країни, між містами Ужгород і Рахів установлено знак “Географічний центр Європи”
Ø            Україна – єдина країна світу, яка добровільно відмовилася від атомної зброї.
Ø       В Україні є кольорові річки :
     Жовта(Басейн Дніпра),Червона(Сіверський Дінець),Біла(Західний Буг),
       Чорна( Біля  Чорного моря та Дністра).
       Є назви річок ,які мають назви свійських тварин: Жеребець, Бичок, Свиня, Куриця, Бик.


         Слайд 27.
            Чим відрізняється «гривна» від «гривні»?
          Гривна-жіноча прикраса у вигляді нашийного обруча із дорогоцінного металу або
         знак  гідності вождя для чоловіків .
            Гривня - монета із срібла вагою 205 грамів ,яка використовувалася у Київській Русі з
          11  століття. Нині – назва грошової одиниці України.
            
                            Сторінка  «Україна устами поетів»
 Слайд 28
-          Послухайте вірш. Якими ще словами, що асоціюються з Україною, можемо доповнити слова про Батьківщину?

Що ж таке є моя Батьківщина?
Під вікном червоніє калина,
казочка цікава у бабусі,
і тихенька пісенька матусі.
Сила та незламність мого тата,
вся обсаджена квітками рідна хата.
Попід тином дідова криниця,













Ген у полі – золота пшениця.
На даху в своїм гнізді лелека
І дорога у майбутнє – ой далека.
І веселочка зігнулась понад ліс,
І стрімкий за полем обеліск.


(Діти доповнюють групу слів на дошці словами з вірша: бабусина казка, пісня
матусі, сила тата, пшениця тощо. )
- Чи є десь на землі такий чарівний край, де тихі весняні ночі пливуть на крилах солов’їних пісень, де вранці на замріяній річці джерельною водою умивається біле латаття, де навесні та влітку під шатами яскравих дерев яскравіє килим різнотрав’я і квітів?
- Є, - це наш рідний край.
- Рідний край... Він починається від батьківського порогу, стрункої тополі, твоїх воріт, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку. Найсвятішими для нас є слова Україна, Батьківщина.
(Учні декламують вірші.)


1. Є край, де найкращі у світі пісні
І цвітом чарує калина,
Де сонечко вперше всміхнулось мені
Це дім мій – моя Україна.


2. Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна — найкраща у світі!
Моя Україна — це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні джерельця.

3. Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки глибокі.
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже сучасні.


4. Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна — це пісня весела.
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна, чудова!






5. Її обереги — верба і калина.
Найкраща у світі — моя Україна.
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!?

6. Моя Україна — козацькая слава!
Така волелюбна і мирна держава.
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, відкрила.
Вітчизно свята, дорога Україно,
Для кожного з нас ти у світі — єдина.


-Молодці!  Ви гарно прочитали вірші про нашу рідну  Батьківщину.
-          Діти, а чи знаєте ви, як називають людей, які люблять свою Батьківщину? (Якщо діти не назвуть, то даю підказку скласти слово за буквами) 
Слайд 29
ТАОТРІП  (патріот)
Перегортаємо  сторінку, яка так і називається «Ми патріоти» . Слайд 30
-          Діти, так хто такий патріот ? (Відповідають.)
Патріот – людина, що любить і поважає рідну землю, шанує її традиції.
Патріотизм – це почуття любові до рідної землі, прагнення зберегти її мову, культуру, готовність діяти в інтересах своєї країни та захищати її від ворогів.
-          Отже, патріоти – це люди, які дуже люблять свою країну і роблять все, щоб вона розвивалася і процвітала.
-          Підніміть руки хто себе вважає патріотом?
-          А чому? Прокоментуйте? (Діти відповідають.)
Я – не просто українець!
Я – великий патріот!
Я люблю, як тата й маму,
Український весь народ.
-          Молодці! Усі ми любимо свою Вітчизну.
-          А тепер назвіть людські цінності, які має обов’язково патріот. Давайте до перших літер слова патріот напишемо ці якості. Виконаємо це завдання в групах.

Слайд 31
             Робота в группах
П – привітність, працьовитість …
А – активність …
Т – терплячість, толерантність…
Р – радісний , рішучість…
І – ініціативність …
О – організованість, обов’язковість …
Т – творчість, товариськість.
(Перевірка виконаного завдання)
-          Я впевнена, що ви всі наділені такими рисами, тому всі патріоти  нашої України.
-А ми рухаємося далі.

Відкриваємо  наступну сторінку «Народ скаже – як зав’яже».
Слайд 32
Український народ має свої традиції, культуру. Спливають роки, змінюються часи, але вічно живуть українські народні пісні, казки, загадки, прислів’я. Тож зараз попрацюєте в парах. Необхідно правильно з’єднати  прислів’я і пояснити його зміст.
 Робота в парах.
Без верби і калини … (нема України).
За рідний край … (життя віддай).
Кожному мила … (своя сторона).
Рідна земля  і в жмені … (мила).
Кожному птаху своє … (гніздо миле).
Людина без Вітчизни - … (як соловей без пісні).
- Перевіряємо та пояснюємо зміст прислів’я.  Молодці!
- А хто з вас може  пригадати інші прислів’я про Україну? 
-          Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї  держави, для її слави, свободи, незалежності.
Ви добре справилися із завданням. Тому рухаємося далі.

                                                Сторінка «Підсумкова»

 Сьогодні ми  з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою.
На фоні пісні «Разом і до кінця»
Слайд 33.
1 учень: Я — українець, я не малорос,
Пишаюсь родом тисячокорінним.
Тарас за мене мучивсь і боровсь,
Щоб я зродився зерням України.
Слайд 34
2 учень: Стаття 65 Конституції нашої держави говорить, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.
3 учень: Наша армія існує для захисту кордонів рідної землі, а не для нападу на інші країни. Щоб захистити Батьківщину в майбутньому, треба змалку полюбляти спорт, бути сильним, спритним, мужнім.
Вчитель. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули  вороги і багато наших земляків на сьогодні мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави (вчитель зачитує прізвища).
   Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями та мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір’ю українців, які свято шанують і люблять її.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «…хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздається». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками і серцями.

(Музика посилюється)

Слайд 35

Учень.

Молюсь за тебе, Україно,
Молюсь за тебе кожен час,
бо ти у нас одна-єдина, -
Писав в своїх віршах Тарас.
Молюсь,- казав він, щоб у тебе
Не було між людьми війни,
Щоб завжди було чисте небо
На нашій стомленій землі.
Щоб завше у садку смерека
Весняним квітом під вікном цвіла
І прилітали з вирію лелеки,
Щоб гомін хвиль послухати Дніпра!

Відео «Молитва За Україну» (Діти запалюють свічки)
Ви – майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову. Ми Єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного – миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою.
К. Бужинська «Україна – це ми»
 Слайд 36. Незалежність України дає можливість кожному з нас стати
справжнім господарем своєї землі. А для цього потрібно любити свою
Батьківщину, віддавати їй розум і серце.

Ви – юний цвіт нової України,
У ваші очі дивиться народ.
Верстати шлях вам суджено єдиний:__
Під кольорами сонця й неба сині –
Сягнуть в житті небачених висот.

VІ. Підсумок уроку
1. Створення композиції «З Україною у серці» (слайд 37)
- Дорогі  діти! Погляньте на карту України.
- Що вам нагадують обриси території нашої держави? (Букет, крила птаха, серце …)
- Діти, зараз візьміть сердечко і напишіть на ньому, чого б ви хотіли побажати рідній Вітчизні. (Наприклад: добра, миру, безпеки, процвітання, щастя, спокою, …) і по черзі прикріпіть своє сердечко по контуру до карти України, озвучуючи своє побажання.
 (Відеозапис  «Люблю цей світ»).
Таким чином ми створили  композицію  «З Україною у серці».
2. Слово вчителя.
- Любов до мами і тата, любов до рідних, любов до Батьківщини – це найсвітліші і найвищі почуття. Коли така любов є в серці, тоді людина добра, щира, відважна.
 Ви, діти, маєте у своєму серці це високе почуття любові, а тому зможете зробити все для того, щоб Україна і надалі ставала квітучою державою, єдиною, сильною і багатою.
- Ви майбутнє України. То ж своїми  знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями славте її.
Дякую вам за чудову роботу!
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води.
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Всім серцем любіть Україну свою –
І вічно ми будемо з нею!




Немає коментарів:

Дописати коментар